Vianočné zvyky a tradície

  • Historia vianoc  a zimného slnovratu je spojená s vítaním znovu sa rodiaceho Slnka. Zvyky, ktoré sa viažu k tomuto obdobiu sú hlboko zakorenené v tradícií európskych národov. V priebehu storočí sa však ústrednou oslavou stalo Kristove narodenie. Súčasne pretrvali aj rôzne povery a obrady, súvisiace zo zimným slnovratom.

Verilo sa , že ak cez Vianoce visel v dome kožuch, bude hynúť dobytok, ak šaty, do roka zomrie ten, komu patria. Podľa počasia na Štedrý deň ľudia hádali aké hospodárenie ich na budúci rok čaká. Tiež verili , že ak niečo na Štedrý deň požičajú, privolá im to biedu. Najviac povier sa viaže k Štedrovečernej večeri. Jedným z rituálov je obväzovanie nitiek o nohy stola. Vtedy sa domu po celý rok vyhnú zlodeji. A aby sme boli bohatí, mali by sme si pod tanier vložiť mince alebo rybaciu šupinu. Naopak, bieda hrozí, keď niekoho neobdarujú.
  
  • Štedrovečerná večera 
Štedrovečerná večera sa mohla začať, až keď vyšla prvá hviezda. Na stole nesmú chýbať oblátky, trubičky, med, cesnak a jablko. Jabĺčko sa zvykne rozkrojiť na polovicu. Ak sa objaví hviezda, znamená to zdravie a šťastie. Pokiaľ krížik, príde choroba alebo smrť. Pred hlavným jedlom sa jedáva polievka – rybacia, šošovicová, hrachová alebo kapustnica. Hlavným jedlom zvykne byť vo väčšine domácnostiach vyprážaný kapor s majonézovým šalátom.

   


  • Vianočný stromček 
 

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je vianočný stromček. Jeho pôvod však nie je biblický ani kresťanský siaha až k rímskym oslavám slnovratu. Na naše územie prenikol až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v mestskom prostredí a koncom 19.storočia sa dostal na vidiek. Dovtedy sa v izbách vešali rôzne slamené predmety, snopy obilia a zelené vetvičky. Aj stromček býval spočiatku zavesený v kúte alebo v strede izby vrcholcom k zemi. Zdobil sa najrôznejšími plodmi: jablkami, orechmi, venčekmi zo strukovín alebo aj koláčmi. Ihličnatý stromček sa tak stal symbolom Vianoc, v súčasnosti k nemu neodmysliteľne patria aj darčeky.
  
                                               


  • Darčeky 

V každej krajine ich však nosí niekto iný. U nás je to Ježiško. V Škandinávií deduško na saniach ťahaný sobmi, v Rusku Dedo Mráz – symbolizujúci zimné živly, a sprevádzaný Snehulienkou. Americkí prisťahovalci zasa nadviazali na tradíciu Santa Klausa – patróna New Yorku. Aj ten má svoj pôvod v severnej Európe. Neskôr sa skomercializoval, toho súčasného nakreslil nórsky výtvarník pre firmu Coca-Cola. Veď vidíme je to zimný starček a nie biskup. V alpských krajinách nosí darčeky škriatok Krampus, v Nemecku vianočný mužík Weihnachtsmann, vo Francúzsku Pére Noël, Vianočný otec.


Tak či onak, Vianoce, pre väčšinu z nás patria k najkrajším sviatkom roka a majú hlavne rodinný charakter. Je teda úplne jedno, akými zvykmi ich oslávime, hlavné je, že si ich užijeme v kruhu najbližších a v pokoji.